Větrné mlýny – Kinderdijk – [část 13.]

Recenze větrných mlýnů v Holandském Kinderdijku

Opustili jsme Antverpy a namířili si to přímo do Holandského Kinderdijku. Vzpomínám si, jak se mi tam moc nechtělo a když jsme se o tom v autě bavili, tak jsem to bral spíše jako nutné zlo. To jsem ještě nevěděl, co nás čeká a jak se mi to bude líbit.

Přijíždíme do Kinderdijku

Sjeli jsme z dálnice a začali se pomalu proplétat místními okreskami, které se pěkně vlnily podél pobřeží a od vody nás dělil jen hliněný val. Věděl jsem, že nás čeká prohlídka oblasti, kde je největší koncentrace funkčních větrných mlýnů. Až do chvíle, kdy jsme zaparkovali a rozhlídli se kolem sebe, jsem netušil jak krásné, to zde bude.

Větrný mlýn v Holandském Kinderdijku
Větrný mlýn v Holandském Kinderdijku

Co je to ten Kinderdijk

Jedná se o soustavu 19. větrných mlýnů, které jsou zvláštní nejen tím, že je jich tolik na malém území, ale i tím že jsou funkční. Tato soustava byla vybudována v roce 1740 za účelem vysušení místní krajiny. Vzhledem k tomu, že se jedná o místo s největší koncentrací historických větrných mlýnů v Holandsku, bylo místních 19 mlýnů roku 1997 zapsáno na list světového kulturního dědictví UNESCO.

Mapa areálu větrných mlýnů v Holandském Kinderdijku
Mapa areálu větrných mlýnů v Holandském Kinderdijku

Jdeme na prohlídku větrných mlýnů v Kinderdijku

Vyrazili jsme z parkoviště podél vodního kanálu a bylo to něco úžasného. Větrné mlýny jsou zde naskládány jeden za druhým a je mezi nimi rozmezí maximálně několik desítek maximálně stovek metrů. Jak jsme se tak procházeli a obdivovali jednotlivé mlýny, zjistili jsme že je možné některé i navštívit a podívat se například na to, jak se ručně vyrábí dřeváky, nebo ochutnat některý z místních likérů. Dále je možné si pronajmout loďku a vyrazit na plavbu po kanálu a obdivovat krásy větrných mlýnů z vodní hladiny.

Řada větrných mlýnů v Holandském Kinderdijku
Řada větrných mlýnů v Holandském Kinderdijku

Jak celá soustava vodních mlýnů funguje?

Tuto otázku jsem si pokládal po celou dobu naší prohlídky a je škoda, že jsem se hned na parkovišti líp nerozhlídl. Až na cestě zpět jsem zjistil, že je jen kousek od parkoviště budova, kde je možné vidět nejenom moderní turbíny na přečerpávání vody za velké hráze, ale i video o tom jak to celé funguje. Věřím tomu, že nejsem jediný kdo si pokládá tu známou otázku: „Jak to funguje“ a proto jsem zde natočil 2 videa, které daleko líp jak já popíší, jak ty větrné mlýny v Kinderdijku fungují a jak přečerpávají vodu.

Moderní přečerpávací turbíny v Holandském Kinderdijku
Moderní přečerpávací turbíny v Holandském Kinderdijku

Moje hodnocení větrných mlýnů v Kinderdijku

Pokud budete mít možnost tuto část Holandska navštívit, neměli byste jste si to nechat ujít. Jedná se o ukázku technické vyspělosti minulých generací. Na své si přijde každý. Od milovníků přírody až po technické nadšence.

Pokud jste již v Kinderdijku byli a našli jste i jiné řemeslo, nebo jinou zajímavost v některém z mlýnů, kam my jsme se nedostali, budu rád když se i svoji zkušenost podělíte s ostatními v diskuzi pod článkem.

Napsat komentář