Středověké městečko na pražském Barrandově před požárem

Středověké městečko na pražském Barrandově před požárem

Do Prahy jezdím docela často. Někdy je to jen na skok, jindy spím na některém z mých oblíbených pražských hotelů. Přiznám se, že si už moc nepamatuji jestli jsem tentokrát spal v hotelu Garden, nebo to bylo v Panoramě na Pankráci. Až požár v pátek 26.8.2016, který v Barandovských ateliérech zničil kulisy středověkého města mi připomenul, že jsem tyto videa natočil.

Náměstí a kašna v kulisách středověké vesničce, která shořela v Barrandovských ateliérech
Náměstí a kašna v kulisách středověké vesničce, která shořela v Barrandovských ateliérech

V pátek 26.8.2016 jsem se v novinách dozvěděl, že v Barandovských atelierech je více jak 20 hasičských jednotek, které bojují s velkým požárem kulis středověkého města. Výstavba tohoto městského komplexu, který podle mě bylo celé z dřevotřísky stála cca 100 000 000 Kč.

Když jsme městem procházeli a dívali se na jednotlivé kulisy, ať už to bylo rozlehlé náměstí se středověkými sloupy a oblouky, nebo středověké uličky s detailně propracovanými domy, jak z venku tak uvnitř. Nenapadlo by mě, že vše je jen z dřevotřísky. Museli jsme přijít až ke zdi, oknu, sloupu, nebo jiné části středověkých staveb, abychom se znovu a znovu ujistil, že vše jsou jen dřevěné kulisy a ne kamenné sloupy, nebo cihlové domy.

Vše bylo dokonale zpracované do nejmenších detailů. Když jsme město procházeli nenapadlo by nás, že se jedná o dřevotřísku, ale jen pohled z venkovní strany nás vyvedl z omylu a bylo hned jasné, že vše jsou jen filmařské kulisy. Vše jsem zachytil na videu.

Pohled z venčí, aneb jaké to je za kulisami ve středověké vesničce, která shořela v Barrandovských ateliérech
Pohled z venčí, aneb jaké to je za kulisami ve středověké vesničce, která shořela v Barrandovských ateliérech

Je škoda, že tohle místo veřejnost uvidí jen v seriálu, protože se jednalo o přehlídku dokonalé řemeslné práce, kterou předvedli pracovníci Barrandovských ateliéru. Jak jste asi ve zprávách viděli dnes po celém areálu, který měl cca 100 x 100 m zbyla jenom hromada popela, protože více jak 90% celého středověkého městečka shořelo.

4 komentáře u „Středověké městečko na pražském Barrandově před požárem“

 1. Dobrý den.

  To co jste natočil je z jednoho velkého projektu co se na Barrandově točil 3.roky. Kulisy co shořeli byli vybudované nově pro jiný seriál který se tu točil. A k tomu videu a tomu náměstí – náměstí představuje Itálii myslím že 15.století – a točil se tu seriál Borgia .To už si i najdete na internetu a na té kašně na náměstí něco chybí – je to tam vždy když tam byli filmaři a byla to hruška což byl znak Borgiu.

  Odpovědět
  • Děkuji za doplnění a vysvětlení. Pokud budete mít nějaké aktuální fotky nebo video rád je přidám 🙂

   Odpovědět
 2. Je to svatopetrzké náměstí ve vaticánu římě před bazilikou sv. petra – žádna vesnička nebo náměstíčko. Takhle vypadalo v 15.století. To co chybí nad kašnou není hruška, ale obří borovicová šiška – římská kovová socha která je ve vatikánu dodnes….

  http://www.learn.columbia.edu/ma/images/kd/large/ma_kd_old_sptr_atrium_Grima.jpg
  http://c8.alamy.com/comp/J1866X/a-conjectural-view-of-the-old-st-peters-basilica-15th-century-J1866X.jpg
  https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/df/Basilica_di_San_Pietro_1450.jpg
  http://www.rometravels.com/images/foto-plastico-della-prima-basilica-di-san-pietro.jpg
  https://en.wikipedia.org/wiki/Fontana_della_Pigna

  Odpovědět
  • Děkuji za vysvětlení. Ve Vatikánu jsem ještě nebyl, ale mám to v plánu letos tak jsem rád že jste mi to objasnil a já se pokusím připravit video pro srovnání, abych mohl konfrontovat kulisy s dnešní realitou.

   Odpovědět

Napsat komentář