Starý Smokovec – Hrebienok a vodopád

Starý Smokovec - Hrebienok a Dlhý vodopád

Vysoké Tatry jsou opravdu překrásné. My jsme tentokrát bydleli v Tatragolf Mountain Resort **** ve Velké Lomnici. Náš pobyt jsme si zpříjemnili několika procházkami po horách. Mně se nejvíc líbil náš výstup, kdy jsme vyráželi ze Starého Smokovce na Hrebienok.

Vyrážíme na Hrebienok - 1285 m.n.m.

Přímo ze Starého Smokovce vede pozemní lanovka, kterou můžete využít. My jsme měli vynikající nápad. Je to jenom kousek, tak si uděláme pěknou procházku a vystoupáme na Hrebienok pěšky. Ze Starého Smokovce to byla procházka cca 2 Km do pozvolného konce. Celou cestu nahoru jsme šli po lesní stezce. Pokud by bylo zamrzlé, nebo sucho procházka by byla naprosto dokonalá, ale zrovna ten den, kdy jsme šli my, bylo kromě kamení všude i spousta bláta. Bohužel až na cestě zpátky jsme zjistili, že je možné jít po silnici.

Mapa - Vysoké Tatry - Hrebienok 1285 m.n.m
Mapa - Vysoké Tatry - Hrebienok 1285 m.n.m

Jsme na Hrebienku 1285 m.n.m

Nahoře na Hrebienku je celý sportovní areál. My jsme zde byli v období mezi zimní i letní sezonou a tak kromě restaurace bylo vše zavřené (a i z té nás vyprovodili asi po 15 minutách, že již budou zavírat). Na první pohled nás zaujal železný medvěd, který na vás kouká z kopce když přicházíte. Když jsme se tak procházeli nahoře po okolí restaurace našli jsme turistickou značku, kde jsme zjistili, že 15 minut odtud je vodopád. Hned jsem si vzpomněl na vodopád v Lůčkách, kde jsem natáčel začátkem roku. Protože už to nebylo moc daleko, rozhodli jsme se zajít k vodopádu podívat.

Socha medvěda nahoře na Hrebienku
Hrebienok - socha medvěda

Cesta k Dlhému vodopádu

Po velmi krátké chvíli jsme pochopili, že sejít k vodopádu nebude vůbec jednoduché. Cesta se velmi svažovala a byla pokryta takřka souvislou vrstvou ledu. Ale my jsme se nevzdávali. Po asi čtyřicetiminutovém boji, kdy jsme ušli zhruba 0,5 km 🙂 se nám podařilo sejít dolů. Pořád jsem měl v před očima tel Lůčanský vodopád a tak se přiznám se, že v první chvíli jsem byl asi trochu zklamaný. Pokud srovnávám vodopád Lúčky a tento vodopád pod Hrebienkom, je to úplně něco jiného.

Turistická značka k Dlhýmu vodopádu
Turistická značka k Dlhému vodopádu

Vodopád měl svoji krásu

V první chvíli jsem neustále v hlavě porovnával to, co vidím tu, s vodopádem v Lúčkách. Voda tady nepadala nějak z výšky, ale prodírala se mezi obrovskými kameny. Pokud se člověk zastavil, zadíval a zaposlouchal, byl to krásný zážitek. Pohled byl opravdu úžasný, vidět vlnky poskakující mezi obrovskými kameny a prodírají se z hor přímo k nám bylo krásné. Všechno to šplouchání a čvachtání zapadalo do krajiny a dokreslovalo atmosféru.

Na videu vidíte záběry které jsem pořídil. A to nebylo ještě všechno.

Dobrá raka od horala

Při cestě k vodopádu jsme potkali dva horaly, kteří nám poradili, že cca 5 min. po proudu je možné si vodopád prohlídnou z pěkně upravené plošiny.

I když jsme byly unaveni a věděli, že nás čeká ještě cesta zpátky, dali jsme na jejich radu a opravdu to stálo za to. Na vodopád byl ještě krásnější pohled a pokud se někdy k vodopádu vydáte určitě neváhejte a jdete k vyhlídkové plošině. Pokud zvolíte jiné roční období nezabere vám cesta víc jak 5 min. My jsme se poměrně krátkým úsekem proklouzává víc jak čtvrt hodiny.

Cesta zpět

Cesta zpět na Hrebienok byla velice zajímavá. Chvílemi to vypadalo na nějakou podivnou opičí dráhu. Jestliže dolů se nám cesta zdála složitá, vyškrabat se nahoru bylo chvílemi artistickým výkonem. V jednu chvíli kdy jsme se škrabali k vrcholu se proti nám objevil pár odhadl bych jim mezi 60-70. lety. Zatím co my jsme lezli takřka po čtyřech oni měli na nohou řetězy a v rukou trekingové hole a vykračovali si jako by nic. Hold zkušenosti se nezapřou.

Zledovatělá cesta k Dlhýmu vodopádu
Cesta k Dlhýmu vodopádu

Altánek na Hrebienku

Nahoře na Hrebienku jsme našli velice pěkný altánek. Po tom takřka horolezeckém výstupu, který jsme měli za sebou to bylo velmi příjemné místo na odpočinek. Při odpočinku jsme pochopili proč byl altánek vybudovaný zrovna tam. Místo, kde byl altánek postaven, mírně vyčnívalo ze svahu a byl zde překrásný výhled jak na Vysoké Tatry za námi, tak na údolí, které se rozpadlo pod námi.

Rozhledna na Hrebienku
Rozhledna na Hrebičíku

Cesta zpět do Starého Smokovce

Zpět do starého Smokovce jsme se vydali již po silnici. Na značce jsme zjistili, že pokud je napadaný sníh je možné si nahoře půjčit sáňky a po cestě sjet dolů - je zde sáňkařská dráha. Zastavit pak musíte těsně před prvními domy Starého Smokovce. Když jsem na ten cíl koukal tak nevím, nevím, jestli bych zastavil, ale provozovatelé cíl určitě přes sezonu nějak zabezpečí, aby se nikomu nic nestalo.

Závěrečné shrnutí výpravy

Při našem putování za vodopádem jsme překonali 381 výškových metrů a ušli 8 km. Určitě tuto procházku doporučuji každému, kdo bude poblíž Starého Smokovce a bude přemýšlel kam má vyrazit za krásami Vysokých Tater. Za dobrého počasí je tato procházka vhodná i s dětmi

Napsat komentář