Rotterdam – Holandsko – [část 14.]

Rotterdam – Holandsko – [část 14.]

Nasedli jsme do auta a naše poslední pohledy směřovali na krásné panorama větrných mlýnů, které jistě obdivuje každý, kdo navštíví Kinderdijk. Náš Eurotrip pokračoval a my jsme si to namířili do Rotterdamu.

Poznáváme Rotterdam

O Rotterdamu jsme věděli, že je to největší evropský přístav a tak jsem nastavili navigaci co nejvíce do centra města. Já už jsem se těšil jak si natočím přístav a lodě, které zde budou bezpochyby hojně korzovat. Až v samotném Rotterdamu jsme zjistili, že to tak jednoduché nebude. Na přístav jsem sice viděli, ale jen přes řeku a jak jsme se později dočetli přístav má délku více jak 25 km. Byl jsem trochu zklamaný, že se do přístavu nepodíváme, ale mohl jsem to čekat. Z dálky jsme alespoň sledovali poměrně rušnou dopravu, která se na vodě v okolí přístavu odehrávala.

Procházka po Rotterdamu

Když už se nám nepovedlo dostat se do přístavu, rozhodli jsme se, že si alespoň projdeme město. Byli jsem moc mile překvapení jak pěkně a členitě je centrum Rotterdamu vystavěné. Zde se nejeden architekt vyřádil a měl dostatek prostoru na popuštění své fantazie. My jsme jen chodili a veškerou architekturu obdivovali stejně jako v Antverpách.

Malý sklápěcí most s dominantní budovou nové zástavby v Rotterdamu
Malý sklápěcí most s dominantní budovou nové zástavby v Rotterdamu

Sklápěcí Most

Věděli jsme, že někde poblíž místa je i velký sklápěcí most a já jsem doufal že se mi ho povede natočit v pohybu stejně jako v Calais. I když jsem dlouze vyčkávali bohužel natočit se mi jej nepovedlo. Pořídil jsem alespoň pár fotek, kde je vidět o jak velkou a stavbu se jednalo.

Malý sklápěcí most v Rotterdamu
Malý sklápěcí most v Rotterdamu

Dominanta Rotterdamu most Erasmusbrug (De Zwaan)

Podle mě je největší dominantou města kombinovaný most Erasmusbrug, kterému místní říkají De Zwaan (v překladu lanuť). Most své jméno získal po renesančním mysliteli Erasmu Rotterdamském a byl uveden do provozu 4. září 1996 královnou Beatrix. Most měří 800 m a v elegantní křivce spojuje řeku od samotného srdce města až po nejmodernější čtvrti. Erasmusbrug je zajímavý i tím, že je složen ze dvou částí. Na jedné straně je neobvyklá stožárová konstrukce o výšce 139 m která drží vysutý most a na něj navazuje nejdelší sklápěcí most na světě o délce 82 m.

Dominanta Rotterdamu most Erasmusbrug (De Zwaan)
Dominanta Rotterdamu most Erasmusbrug (De Zwaan)

Hledáme kde v noci složíme hlavu

Den se hodně rychle přehoupl k večeru a my jsme se chtěli poohlédnout, kde dnes v noci budeme spát. Zavítali jsme na večeři do nejbližšího fast foodu, kde bylo připojení k internetu a u večeře začali hledat hotel. V tu chvíli jsme ještě netušili, že náš náročný den ještě nekončí. Ráno jsme po prohlídce Atomia opustili Hotel Auberge Van Strombeek v Bruselu a pokračovali přes Antverpy a Kinderdiek až sem. To jsme ještě nevěděli že následující hodiny strávíme hledáním hotelu a nakonec skončíme v Utrechtu. Ale o tom se dozvíte až v dalším článku jak jsem hledaly a našli Hotel Holland Lodge**.

Napsat komentář