Muzeum Tatra Kopřivnice

Tatra Kopřivnice recenze muzea

Do muzea Tatry v Kopřivnici už jsem se chystal spoustu let. Naposledy jsem tam byl snad v šesté třídě na základní škole. Nedávno jsme dostali poukaz do hotelu Relax spojený s návštěvou Pivních Lázní v Rožnově pod Radhoštěm. A už bylo jasno. Do Kopřivnice je to z Rožnova jenom kousek, tak vyjedeme o něco dřív a koukneme se i do Kopřivnického muzea.

Příjezd do Kopřivnického muzea

Jeli jsme sice s navigací, ale dávám muzeu určitě palec nahoru za značení. Menší nedostatek bych vytkl za velikost parkoviště. Museli jsme chvilku čekat, ale nakonec se nám podařilo zaparkovat. Z parkoviště k muzeu je to jen cca 100 m přes cestu. Mile mě potěšila i cena vstupného (120kč/os). A jelikož jsme studenti VŠ, dostali jsme ještě slevu. Jít v dnešní době do muzea za 80kč / os mi příjemné moc příjemné.

Objevujeme historii Tatry

Musím pochválit pracovníky muzea za to, jakým způsobem prezentují počátky Kopřivnické Tatry. Na několika místech po celém muzeum jdou shlédnout různá dokumentární videa. Vždycky jsem si myslel, že Tatra Kopřivnice je spojená s nákladními auty a v historii dělala také osobáky jako je například legendární Tatra 603. Až při návštěvě jsem zjistil, že podnik Tatra Kopřivnice pracoval na výrobě železniční vagónu a až následně se změnil v automobilku.

Hysterické auto v muzeu Tatra Kopřivnice
Hysterické auto - muzeum Tatra Kopřivnice

Procházíme expozicí osobních aut

Celá expozice začíná od těch nejstarších exponátů a prováděla nás postupně přes různé specializované modely jako jsou hasičské auta, vojenské speciály až po luxusní modely se kterými jezdili státnici.

T600 - Tatraplán v muzeu Tatra Kopřivnice
T600 - Tatraplán - muzeum Tatra Kopřivnice

Velké překvapení v muzeu

Prošli jsme velkou část spodního patra a těsně než po plošině vyjděte do druhého patra, objevíte nějaké zvláštní stroje. Tam jsem pochopil, že Tatra nejsou jenom motory, ale že v historii Tatra vyráběla např. i stroje na zpracování masa atd.

Stroj na zpracování masa v muzeu Tatra Kopřivnice
Stroj na zpracování masa - muzeum Tatra Kopřivnice

Druhé patro a opět nová překvapení

Vstupujeme do druhého patra a já se opět nestačím divit. V druhém patře jsme opět objevili spoustu krásně naleštěných veteránů, ale mimo jiné i závodní speciály, nebo auto na lyžích. Chodili jsme od automobilu k motorce a pak dál k závodním speciálům. Obdivovali jsme krásu a důvtip kopřivnických konstruktérů i designérů.

Závodní speciál č.3 v muzeu Tatra Kopřivnice
Závodní speciál č.3 - muzeum Tatra Kopřivnice

Kopřivnice nás znovu udivila

Už jsme byli na konci prohlídky druhého patra. Když v tom jsem se podíval přes okraj zábradlí, že si prohlídnu Tatru, která jela kolem světa. A v tu chvíli jsem si všiml, že tam stojí krásně naleštěná tříkolka. Něco takového jsem opravdu mezi kamióny nečekal. Až jsme sešli dolů a podrobněji prohlížely tříkolku ze všech stran, všiml jsem si, že je vybavena motorem z Tatry.

Tříkolka z boku v muzeu Tatra Kopřivnice
Tříkolka z boku - muzeum Tatra Kopřivnice

Tatra kolem světa

Sešli jsme mezi Tatrovky a první naše kroky mířili přímo k Tatře kolem světa. Vzpomínám si na to jako malý kluk. Reportážemi o cestě kolem světa plnily zprávy. Hltali jsme každou zprávu o tom, kam se výprava dostala, a co zažili nového. Když jsem zde byl naposledy, tak Tatra kolem světa byla pro mě ten největší zážitek. Emoce, které ve mě Tatra kolem světa vyvolávala jíž kdysi vytěsnili úplně ostatní expediční speciály, které jsou rozestavěny okolo.

Tatra kolem Světa v muzeu Tatra Kopřivnice
Tatra kolem Světa - muzeum Tatra Kopřivnice

Výstava Emila Zátopka

Hned při vstupu jsme se dozvěděli, že je momentálně možno navštívit i speciální výstavu, která byla v Kopřivnickém muzeu uspořádána na počest Emila Zátopka. Nechali jsme si ji až na závěr naší prohlídky a musím uznat, že se jednalo opravdu o důstojné uctění památky národního sportovce. Prohlédli jsme si velkou řadu ocenění, dobových záznamu, ale také jsme si pročetli tréninkové plány, které tento sportovec využíval při přípravě na své sportovní výkony.

Ocenění manželů zátopkových v muzeu Tatra Kopřivnice
Ocenění manželů zátopkových - muzeum Tatra Kopřivnice

Moje hodnocení muzea Tatra Kopřivnice

+ značení přes město
+ cena vstupného
+ obrazovky s dokumentární filmy
+ všude přítomné tabule focení doporučeno
+ spousta interaktivních QR kódu, které zajímavým způsobem doplňují výstavu

- malé parkoviště

Adresa technického muzea Tatra Kopřivnice

Technické muzeum Tatra
Záhumenní 367/1,
742 21 Kopřivnice

Ať už jste fanda do aut, nebo náklaďáků, anebo jenom se chcete dozvědět něco o historii tak významného podniku jako byla Kopřivnická Tatra, tak Vám návštěvu muzea v Kopřivnici vřele doporučuji. Napište do komentáře pod článkem, jestli jste již  Kopřivnické muzeum někdy navštívili a jak se vám zde líbilo 🙂

2 komentáře u „Muzeum Tatra Kopřivnice“

  1. Souhlas s autorem, i já byl nadšen muzeem Tatry (i já jsem obdivoval Tatru kolem světa a navíc tu vítěznou dakarskou krásku z roku 1988). I já považuji expozici o Zátopkových za velmi zdařilou, třetí zajímavou expozicí byla ta o Hanzelkovi se Zikmundem. Místo na parkovišti jsem naštěstí jedno našel hned.

    Odpovědět

Napsat komentář