Landek Park – Ostrava

Recenze Landek Parku v Ostravě

Při jednom z mých pobytů v Ostravě jsem se vydal podívat do Landek Parku, kde se nachází i muzeum hornictví a hasičského záchranného sboru Ostrava. A jak se sami můžete přesvědčit je zde opravdu co vidět.

Příjezd do Landek Parku

Již na příjezdové cestě jsem chválil, že Landek park je moc pěkně značený a věřím tomu, že bych sem trefil s trochou štěstí i bez navigace. Po projetí vstupní branou nás vítala velká šipka ukazující směr na parkoviště, které jak uvidíte později na videu bylo moc pěkně lemované důlními stroji.

Vstupní brána do Landek parku v Ostravě - Xetmes.cz
Vstupní brána do Landek parku v Ostravě – Xetmes.cz

Vstupenky na prohlídku

V Landek Parku máte možnost si vybrat ze dvou okruhů – muzeum hornictví a muzeum hasičského záchranného sboru. Já jsem si za 150 kč zvolil oba okruhy (každý na hodinu). A jelikož prohlídka začíná každou celou hodinu a já přišel pět minut po měl jsem takřka hodinu na prohlídku areálu Landek Parku.

Vyrážím na prohlídku Landek Parku

Důlní kombajn na parkovišti Ostravského Landek parku - Xetmes.cz
Důlní kombajn na parkovišti Ostravského Landek parku – Xetmes.cz

Vracel jsem se směrem k parkovišti a kromě možnosti povozit se důlním vláčkem (který zrovna nejel) mě zaujalo pietní místo s kaplí a sochou vojáka, které bylo hned nad parkovištěm. Odtud jsem pokračoval na parkoviště, kde jsem si chtěl nafotit a natočit z různých stran a úhlů vystavené důlní stroje. Nejrůznější těžební stroje, vrtačky nebo závěsný vláček. Posuďte sami na videu, jak se mi to povedlo. Dál jsem pokračoval až ke vstupní bráně.

Jen kousek za vstupem do Landek Parku je vystavená několikametrová vrtná hlavice a obrovské ventilační kolo. S obdivem jsem koukal na to, jak velké stroje se při těžbě uhlí využívaly a protože se mezitím nachýlil čas, vyrazil jsem pomalu zpět k muzeu. V tom jsem si všiml schodů do kopce a nedalo mi to. Musel jsem se vyšplhat místy až po cca 30 cm vysokých schodech, abych nahoře zjistil, že stezka pokračuje až … (to jsem nezjistil, ale budu rád, když mi to napíšete do komentáře pod článek).

Prohlídka hornického muzea

Konečně se čas nachýlil a vyrazil jsem na prohlídku hornického muzea. Pán mě požádal, ať si vezmu helmu. V tu chvíli mi to přišlo zbytečné, ale o chvíli později jsem to v dole ocenil, když jsem narazil do stropu “hajcmanu” (vzpěra držící stěny a strop v dole, i do stropu). Výbavu mám a prohlídka může začít.

Fárám do dolu

Průvodce nás vyzval ať nastoupíme do výtahu, který za námi zavřel a my jsme mohli fárat do dolu. Dveře se za námi zaklaply a na podlaze bylo vidět, jak se odkrývají poklopy. Všichni jsme mohli vidět, jak fáráme do dolu. Výtah se rozjel a na stěně začalo počítadlo počítat, jak klesáme až do 610 metrů. V průběhu prohlídky jsme se dozvěděli, že jsme fárali ne do 610 metrů, ale do 5000 a že to není 610 metrů, které měřila původní těžební jáma, ale cca 5000 cm tedy 5 metrů pod zemí, kde je muzeum hornictví.

Ukázka těžby v museu hornictví - Landek park Ostrava - Xetmes.cz
Ukázka těžby v museu hornictví – Landek park Ostrava – Xetmes.cz

Moc milý průvodce nás s poutavým výkladem provedl jednotlivými štolami a vysvětlil, jak probíhala těžba manuálně i mechanicky a ukázal i dva těžební stroje, abychom si to dokázali představit. Za mě je to skvělý zážitek a všem ho moc doporučuji.

Řetízková šatna

Malou přestávku mezi prohlídkami jsem využil odskočením na toaletu, která je v budově původní řetízkové šatny. Musím říct, že pohled na zavěšené dobové oděvy na řetízcích u stropu ve mně vzbuzovaly velmi zvláštní a spíše negativní pocity.

Řetízkové šatny - Landek park Ostrava - Xetmes.cz
Řetízkové šatny – Landek park Ostrava – Xetmes.cz

Muzeum hasičského záchranářství

Druhé kolo prohlídky bylo v muzeu hasičského záchranářství. Prohlídka začala v pietní místnosti, kde jsou na zdech jak důležité osobnosti hasičského záchranářství, tak jména všech zesnulých záchranářů, kteří zemřeli při pomoci druhým.

Deska v museu důlního záchranářství - Landek park Ostrava - Xetmes.cz
Deska v museu důlního záchranářství – Landek park Ostrava – Xetmes.cz

Náš průvodce měl velmi poutavé povídání a postupně jsme viděli záchranné strojem, zařízení a dýchací přístroje. Měli jsme možnost poslechnout si, jak probíhá hašení požáru v dole a nakonec nás průvodce vzal na exkurzi “dýmnice”. Dýmnice je uzavřený prostor, kde hasičští záchranáři prochází nejrůznějšími překážkami v plné výzbroji a do místnosti je v průběhu vháněn dým a postupně zvyšovaná vlhkost.

Socha důlního záchranáře prostorách muzea hasičského záchranářství v Landek parku Ostrava - Xetmes.cz
Socha důlního záchranáře prostorách muzea hasičského záchranářství v Landek parku Ostrava – Xetmes.cz

Moje hodnocení Landek Parku Ostrava

Landek park je moc pěkné místo na výlet s rodinou. Je zde možné pojíst v restauraci, podívat se do mini zoo, navštívit museum, zahrát si tenis nebo se jen tak projít a relaxovat v přírodě. Mně se zde moc líbilo a načerpal jsem spoustu sil na recenzi dalšího hotelu, do kterého jsem se odsud přesunul.

Napište mi prosím do komentáře, jestli jste v Landek Parku byli, a jak se Vám zde líbilo.

Uvítám i tip na další zajímavé místo, které stojí za to vidět.

Napsat komentář