Katedrála Panny Marie – Antverpy – [část 12.]

Katedrála Panny Marie - Antverpy

Opustili jsme Brusel se vzpomínkou na Mini-Europe a úžasné Atomium. Vyrazili jsme do naší poslední Belgické destinace. Tentokrát jsme jeli do města s druhým největším námořním přístavem v Evropě. Ano, jak již určitě správně tušíte, jednalo se o Antverpy.

Objevujem krásy Antverp

Zaparkovali jsme na pobřeží kousek od centra města. Hned jsme vyrazili na procházku po místních památkách a naše kroky vedly ke katedrále Panny Marie, kterou jsme měli takřka na dohled. Byl jsem překvapen hlavně z toho, jak se zde prolíná stará a moderní architektura. Jeden dům byl několik set let starý a hned vedle stojí velice moderně postavena budova. Takové kontrasty jsem zatím nikde jinde neviděl.

Kontrast mezi starou a moderní architekturou v Antverpách
Kontrast mezi starou a moderní architekturou - Antverpy

Pokračujeme ke katedrále Panny Marie

Od začátku jsme věděli, že chceme vidět katedrálu Panny Marie. Jedná se o nejvyšší chrám na území Nizozemí i Belgie. Po cestě ke katedrále jsme procházeli historickým centrem, které je tvořeno velkým množstvím udržovaných budov. Jak můžete na fotkách vidět je v Antverpách opravdu co obdivovat. Ať už se jedná o starověku architekturu, nebo je to kontrast prolínajících se architektur, které jsou zde vidět na každém kroku. Osobně se mi líbila i budova radnice na náměstí Grote Markt, která byla celá obsypaná vlajkami.

Radnice na náměstí Grote Markt v Antverpách
Radnice - náměstí Grote Markt - Antverpy

Jsme u katedrály Panny Marie

Katedrála má sedm lodní. Délku 118 metrů, šířku 65 metrů a výška jedné dokončené věže je 123 metrů. Uvnitř naleznete hlavní klenbu podepřenou 125 gotickými sloupy. Její stavba trvala 269 let a dnes tvoří dominantu Antverp. Historické centrum města se rozkládá okolo katedrály. Na severozápadě od katedrály najdete bývalé hlavní tržiště Grote Markt, kde je i 67 m dlouhá renesanční radnice a cechovní domy ze 16. a 17. století.

Domy na náměstí Grote Markt v Antverpách
Domy na náměstí Grote Markt v Antverpách

Obdivujeme katedrálu Panny Marie

Nejprve jsme si katedrálu obešli, abychom se přesvědčili, že je opravdu tak rozsáhlá. Měl jsem pocit, že už jsme obešli alespoň půl města, ale katedrála Panny Marie je opravdu gigantická. Nakonec jsme se dostali na malebné náměstí, je přímo před katedrálou. Jak můžete na videu vidět, měl jsem co dělat, abych ji vůbec nějakým způsobem natočil. Když jsem se ji snažil vyfotit musel jsem poodejít několik stovek metrů, ale ten pohled stál opravdu za to. Katedrála Panny Marie je překrásná stavba.

Po cestě k autu jsme objevili pevnost Het Steen

Vstup do pevnosti Het Steen - budova námořního muzea - Antverpy
Vstup do pevnosti Het Steen - Antverpy

Vracíme se do auta, když v tom jsme zahlídli ještě středověkou pevnost Het Steen, ve které se dnes nachází námořní muzeum. Bohužel zrovna ten den bylo zavřeno. Tvrz jsme si prohlédly alespoň z venku a vyrazili směrem k Holandskému Kinderdijku.

Napsat komentář