Jeskyně Hams – Mallorca

Jeskyně Hams – Mallorca

Při našem dalším výletu po krásách Baleárského ostrova Mallorca jsme se vypravili do jeskyně Hams (Cuevas dels Hams). Tento jeskynní komplex se nachází v jihovýchodní části ostrova v oblasti Manacor a leží cca 2 km od přístavu Porto Crista. Jeskyně Hams patří mezi jednu z nejvyhledávanější turistických přírodních památek v této části Mallorky. I když tyto jeskyně nejsou tak turisticky “postižené” jako Dračí jeskyně, je zde ale daleko krásnější krápníková výzdoba.

Pár zajímavostí o jeskyních Hams

Prostory jeskyní Hams byly zformovány již před cca 10 miliony let. Jeskyně objevil v r. 1905 španělský speleolog Pedro Caldentey Santandreu (1886-1950). V r. 1910 byl do jeskyní zaveden elektrický proud a krápníky byly barevně nasvíceny. V tu dobu sem proudily na prohlídku davy místních obyvatel, ale ne kvůli krápníkům. V té době se totiž jednalo o jednu z prvních elektrifikací na ostrově, takže lidé obdivovali elektrická světla. Prvotní osvětlení bylo napájeno z dynama, které roztáčelo vodní kolo poháněné vodou z nádrže. Plná nádrž vody postačovala na cca 16h provozu dynama.

Prohlídka jeskyního kompelxu Hams

Hned když jsme sestupovali ke vstupu do jeskyně Hams, jsme byly dotázání v jakém jazyku si přejeme prohlídku. Velkým překvapením pro mě bylo, že nám byla nabídnuta i čeština. Po vstupu do jeskyně jsme dostali malé vysílačky a průvodkyně nás informovala, abychom si je zapnuly, jak začne promítání. Celý tento krátký filmeček o historii a objevení jeskyní Hams jsme si tedy mohli vychutnat i s českým dabingem (ten bohužel na videu není slyšet, protože jsem ho měl přímo u ucha).

Dále naše prohlídka pokračovala po schodech do dalšího dómu, kde jsme opět usedli a přes velkou kamennou stěnu nám byl promítnut tento nezapomenutelný film který začínal “Velkým třeskem” a postupně nás provedl až do současnosti. Krásná projekce a nezapomenutelná jeskynní akustika nás naprosto ohromila, ale to jsme ještě netušili, že to není zdaleka všechno.

Naše další kroky vedly do další jeskyně. Procházeli jsme jednotlivými uličkami i rozlehlými dómy až se před námi najednou otevřelo malé jezírko s názvem “Benátská laguna”. Pomalu začala hrát hudba a v dáli se z poza skály objevila přijíždějící loďka. Vše bylo doplněno zajímavou projekcí na stěny jeskyně. Vše se mi povedlo zachytit a můžete tak ochutnat alespoň zprostředkovaný zážitek na krátkém filmu.

Můj závěr z návštěvy jeskyně Hams

Všechny prostory jsou úžasně barevně nasvícené je zde možné vidět velké množství nejrůznějších krápníků. V některých místech jsou dokonce i krápníky, které za tisíce let vyrostly do podoby háku. Právě díky těmto “háčkovým” krápníkům získaly jeskyně svůj název, protože Hams znamená ve španělštině háček.

Za mě je to krásný zážitek. Jediným negativem je cena vstupného, která je 24€ za jednoho dospělého. Za ten zážitek to ale stojí a všem ho opravdu doporučuji. A věřím, že při nějaké další návštěvě Mallorky se nejen do jeskyní Hams vrátíme, ale taky navštívíme i Dračí jeskyně, které jsou odtud vzdáleny jen asi 2,5 km.

Navštívili jste také jeskyně Hams? Podělte se v diskuzi pod článkem s vašimi zkušenostmi a pomozte tak ostatním …

Napsat komentář