Free Walking Tours on Budapešť

Noční procházka po Budapešti – Free Walking Tours

Při našem pobytu v Budapešťském hotelu Danubius Arena, jsme se jeden večer rozhodli, že si projdeme historickou část Budapešti, kterou jsme projížděli první večer, a hned na první pohled nás moc zaujala. Na prohlídku jsme se moc těšili a to jsme ještě netušili, co nás čeká…

Free Walking Tours – co to je?

Kolega měl nápad, že bychom mohli vyrazit na Free Walking Tours. Netušil jsem, o co se jedná. Vysvětlil nám, že se jedná o organizované anglicky komentované prohlídky měst. Sám popisoval, že to vyzkoušel v Amsterodamu a byl to super zážitek. Sice moc anglicky neumím, ale proč to nezkusit. Moc jsem nechápal, že někdo dělá něco zdarma, ale vyrazili jsme a v průběhu procházky jsem to pochopil.

Jdeme na Free Walking Tours po Budapešti

Náměstí Vörösmarty tér v Budapešťi
Náměstí Vörösmarty tér v Budapešťi

Jak jsme se na internetu dočetli, celá tour začíná v 18:30 u kašny na náměstí Vörösmarty tér. Vyrazili jsme metrem z hotelu Danubius Arena na zastávku Deák Ference tér, odkud jsme přišli na náměstí Vörösmarty tér. Je to cca 400 metrů. Zde jsme našli hlouček lidí, a tak jsme se k nim postavili a doufali, že jsme správně. Po chvíli za námi přišel mladý muž s batohem a bundou, na které měl vyšitý nápis Free Walking Tours. Zeptal se, jestli jdeme na Tours on Budapešť a zapsal si nás do nějakého lejstra.

Naše Tour po Budapešti začína

Náš průvodce se představil jako Atila a seznámil nás s programem. Prohlídka bude trvat cca hodinu a ujdeme necelé dva kilometry. Paráda! Zajásali jsme a vyrazili. Atila své jméno vyslovil tak razantně a poplácal se na hrudi. Připomnělo nám to sceny z historických filmů, kdy po nějakém prohlášení velitele vojáci přirazí štíty na hruď a začnou o ně tlouct meči.

Zastávka první – Buda“ a „Pešť

První zastávka proběhla jen kousek od náměstí, kde naše cesta začala, a náš průvodce Atila nám ukázal velké kachle, nebo možná kameny v chodníku. Kameny symbolizovali zeď, oddělující starou část „Pešť“ od ostatních osad. Plynule navázal na demografická data (kolik zde asi žilo obyvatel, velikost osady a historii, jak se sloučily osady „Buda“ a „Pešť“).

Zastávka druhá – Prodejna šperků SWAROVSKI a parfumerie Douglas

Byla u historického domu, kde nám průvodce povídal o tom, jak byl významný a co všechno se zde odehrálo. Dnes je zde prodejna šperků SWAROVSKI a parfumerie Douglas. Bohužel jsem moc nerozuměl, a tak doufám, že se na Free Walking Tours vypravíte a napíšete mi do komentáře o co něco o tomto domu.

Prodejna šperků SWAROVSKI a parfumerie Douglas v Budapašťi
Prodejna šperků SWAROVSKI a parfumerie Douglas v Budapašťi

Zastávka třetí – u vinotéky

Zde jsme zašli do malé uličky, kde jsme se zastavili u vinotéky. Atila nám povídal něco o historii vína a o tom, jaké jsou zde značky, co je možné si zakoupit atd. A zde jsem to pochopil a kolega to potvrdil. Ano, prohlídka je zdarma a v průběhu nám ukáže nejen pěkná místa, ale doporučí nám i nějaký obchod nebo restauraci. A ty za takovou službu rádi zaplatí. Jak prosté a zároveň geniální.

Zastávka čtvrtá – stoletá hospoda

Tentokrát jsme se zastavili u nejstarší hospody, která se zde nachází přes 100 let. Atila nám doporučil zde pojíst a povykládal něco o její historii. Jak byla zatopena při záplavách, a proto je zvednutý okolní chodník, aby se sem další případná záplavová vlna měla daleko složitější dostat. Hospůdka je to opravdu pěkná a malebná, a kdyby nebyla plná, asi bychom se i zastavili. Tak třeba příště.

Százéves restaurant je tu více jak 100 let - Budapešt
Százéves restaurant je tu více jak 100 let – Budapešt

Zastávka pátá – hystori Maďarska

Sotva jsme vyšli z uličky, ocitli jsme se na náměstí, kde nám průvodce ukázal něco, co bych nazval dlaždicovou cestou. Jednalo se o dlaždice zasazené do chodníku, na nichž byly vyobrazeny historické výjevy a důležité události, které maďarský národ zastihly. Dozvěděli jsme se i to, že Maďarsko má za sebou více než 20 revolucí, dlouho neměli povolený svůj rodný jazyk, ve vládě se dlouho střídali němečtí a rakouští vůdci a spoustu dalších zajímavosti.

Inner City Parish Church Belvárosi plébániatemplom v Budapešťi
Inner City Parish Church Belvárosi plébániatemplom v Budapešťi

Jen o malý kousek dál jsme se zastavili u kostela Inner City Parish Church Belvárosi plébániatemplom . Hned jsem si uvědomil, že se jedná o jednu z prvních staveb, kterou jsme viděli, když jsme přijeli v neděli do historické části Budapešti a přejeli přes krásně nasvícené mosty.

Most Elisabeth Bridge v Budapešťi
Most Elisabeth Bridge v Budapešťi

Ostatně mosty se rozkládaly přímo za námi a byl to překrásný pohled. Nejen z túry, ale i z naší další procházky jsem sestříhla toto video, kde můžete vidět, jak krásná noční Budapešť je.

Závěr túry

Cestou nám Atila ukazoval ještě nějaké domy, ale já už jsem byl myšlenkami u těch krásně nasvícených mostů. Na závěr jsme přišli na náměstí, kde se s námi Atila rozloučil a ukázal nám, že má magický batoh s otevřenou kapsičkou. Komu se procházka líbila, může mu do kapsičky přispět libovolnou částkou. A tohle byla druhá část Atilovy odměny a hned mi bylo jasné, proč někdo dobrovolně a zcela zdarma provádí turisty po městě.

Velká tržnice aneb Mercado Central Központi Vásárcsarnok v Budapešťi
Velká tržnice aneb Mercado Central Központi Vásárcsarnok v Budapešťi

Osobně se mi koncept Free Walking Tours moc líbil a vím, že pokud budu někde na cestách, této možnosti zase využiju. Máte i vy nějakou zkušenost s Free Walking Tours? Napište mi to do komentáře pod článek. Rád se nechám inspirovat k další pěkné procházce.

Napsat komentář