Expedice Dubaj – Letiště Budapešť – [č. 2.]

Letiště v Budapešti

Náš let do Dubaje jsme měli naplánovaný z letiště v Budapešti. Nejprve jsme plánovali, že do Budapešti pojedeme autobusem nebo vlakem, ale nakonec jsme se rozhodli a vyrazili po vlastní ose autem. A teď vás chci upozornit na několik věcí, které by vás mohly zajímat pokud stejně jako my vyrazíte na Budapešťském letiště autem.

Hledání parkoviště u letiště v Budapešti

Vše začalo u internetu, kde jsme hledali nějaké parkoviště poblíž Budapešťského letiště. Podobné záchytné parkoviště jsme využili již v Praze u letiště. Bohužel síť kterou jsme využívali v Praze, v Budapešti není a proto jsme museli improvizovat.

Prohledali jsme spoustu serverů a protože neumíme maďarsky uvítali jsme, že společnost Holiday Parking měla www stránky v češtině.

Pak tu byl další problém. V první chvíli mě zarazilo, že za parkovné budeme platit víc jak 10 000 HUF. Po převodu kurzu jsem zjistil, že 12 dní které jsme měli auto zaparkované na hlídaném parkovišti vyšlo cca na 900 Kč. Další velkou výhodou bylo, že parkoviště se nachází v těsné blízkosti letiště a pěšky se s kufrem na letiště dostanete cca za 3 minuty.

Mapa - letiště Budapešť
Mapa – letiště Budapešť

Jak parkoviště funguje

Po internetu jsme si zaplatili parkovné a dle pokynů vytiskli stvrzenku. Po zadání adresy parkoviště do navigace, nás navigace chtěla navigovat do centra Budapešti. Pokud budete mít stejný problém jako já nezoufejte a zadejte cílové místo prostřednictvím souřadnic (zeměpisné šířky a délky) a pak jste navigování přímo do středu parkoviště. My jsme v Maďarsku neměli koupenou dálniční známku (potřebovali jsme zůstat v Maďarsku 12 dnů a je možné koupit 10 denní nebo měsíční). Navigace mi zahlásila, že není na cílovou adresu možné dojet bez použití dálnic, ale to nebyl nakonec žádný problém, protože po dálnici jsme jeli cca
300 m.

Připravené letadlo k nástupu - letiště Budapešť
Připravené letadlo k nástupu – letiště Budapešť

Vjíždíme na Parkoviště

Na internetu jsme se dočetli, že stačí přijet k závoře, kde nás snímá kamera a chvíli počkat. Kamera údajně rozpozná SPZ a pokud SPZ souhlasí s objednávkou závora se zvedne. Bohužel v našem případě to tak nebylo, a tak jsme šáhli po vytištěném potvrzení na kterém je čárový kód. Nějakou dobu jsme se snažili pod snímačem čárových kódů stvrzenku otáčet, a pořád se nic nedělo. Nakonec jsme vycouvali a přejeli k druhé bráně, kde již nebyl problém. Po přeložení čárového kódu se ozvalo pípnutí a brána se zvedla.

Letištní hala letiště Budapešť

Budova letiště je obloukovitého tvaru. Letištní hala v Budapešti má zajímavě vyřešen prostor. Pokud odlétáte jdete do prvního patra a při příletu se vše odehrává v přízemí. Za co bych letiště v Budapešti pokáral je málo míst na sezení.

Jsme odbavení a postupujeme letištěm dál

Odletová hala a duty free - letiště Budapešť
Odletová hala a duty free – letiště Budapešť

Potom co jsme prošli kontrolou a dostali se do duty free zóny letiště jsem byl hodně překvapený. Letiště se mi líbilo už zepředu, už v odbavovací části, ale až v duty free zóně je opravdu moc pěkně vyřešené. Líbilo se mi rozdělení duty free a ostatních prostor na čekání, i příjemně řešený foot court v prvním patře.

Food court - letiště Budapešť
Food court – letiště Budapešť

I reklama umí zaujmout

Myslím si, že se nenechám moc ovlivnit, ale na druhou stranu pokud vidím reklamu, která mě opravdu zaujme a jak se můžete podívat na fotce tento spánek s vínem stálo opravdu za zastávku. Podobné nápadité tipy na reklamy vždycky ocenim.

Stánek s vínem - letiště Budapešť
Stánek s vínem – letiště Budapešť
Detail promostánku s vínem - letiště Budapešť
Detail promostánku s vínem – letiště Budapešť

Procházíme bránou gate

Potom co jsme prošli gatem a vyrazili k letadlu jsem byl zklamaný. V této části jde vidět, že Budapešťské letiště je hodně malé a nízkonákladově vybavené. Zapomeňte na nějaký tunel, který vás navede přímo do letadla. Prošli jsme chodbou, která byla sice zastřešená, ale z jedné strany místo zdi bylo jen pletivo (připadal jsem si tam jako králík 🙂 ) ta chodba nás dovedla až do nějaké haly (připadlo mi to jako prázdný sklad). Zde jsme předložili palubní lístky a následně jsme pokračovali pěšky v dešti cca 100 metru k letadlu.

Nastupujeme do letadla - letiště Budapešť
Nastupujeme do letadla – letiště Budapešť

Moje hodnocení letiště Budapešť

 

+ Příjemné prostory Duty free a food court

– Málo míst na sezení v odbavovací části letiště
– Drátěná chodba do odbavovacího hangáru

Napište mi do diskuse pod článek, jestli máte zkušenost z letiště v Budapešti nebo s parkovištěm nebo některým z parkovišť u letiště, jak jste byli spokojení a jak se vám v Budapešti líbilo. A já vzlétnu a vyrážím do Dubaje. Čtěte dál celý Dubajský speciál.

Napsat komentář