Eiffelova věž – Eurotrip 2015 – [část 2.]

Eiffelova věž

Náš eurotrip a návštěva Paříže nemohla začít jinak než u Eiffelovy věže. Vydali jsme se k věži hned po našem příjezdu do Paříže. Nezdržovali jsme se vybalováním, jen jsme si dali věci na hotel F1, kde jsme bydleli a naše první cesta vedla do středu Paříže přímo k Eiffelovce.

Metrem jsme přijeli na zastávku Trocadéro odkud jsme pokračovali pěšky. Možná si stejně jako já říkáte, co na ní je? Vždyť Eiffelovku jsme všichni viděli v televizi, nebo na obrázcích alespoň tisíckrát. Můj první pohled když jsem ji spatřil, nemohu popsat jinak než "úchvatný". Stál jsem v němém úžasu a koukal. V tu chvíli jsme stáli na schodišti teras Trocadéra.

K Eiffelově věži to bylo ještě cca 500 m. Postupně jsme se začali přibližovat a mě teprve teď docházelo, jak je ta věž je veliká (zde jsou technická data).

Výstup na Eiffelovu věž

Vzpomínám si, jak mě před odjezdem kamarád poradil, že na Eiffelovu věž mám jít až večer. Druhý mi zase říkal, že přes den je to nejlepší. Vyřešili jsme to opravdu šalamounsky. Náš výstup jsme začali ještě za světla, a nahoře v tom nejvyšším patře jsme počkali na setmění.

Pojďme pěkně popořádku. Řekli jsme si, že chceme vyjít na Eiffelovu věž a tak jsme statečně vyrazili. Osobně Vám doporučuji pokud se k výstupu rozhodnete a budete mít tu možnost jako my, jděte na Eiffelovku v neděli večer. Chtěli jsme jít v pátek i v sobotu, ale pokaždé byla fronta několika set lidí. V nedělní podvečer, když jsme se rozhodli, tak před námi u pokladny stál jen jeden pár :-).

První patro Eiffelovy věže

Do prvního patra jsem vyšli po schodech. A několikrát jsme si ho obešli. Je to kuriózní, že jsem tam vůbec šel, protože nemám rád výšky. To na co jsem tam narazil mě naprosto dostalo. V prvním patře je na podlaze několik prosklených ploch a je možné se na ně postavit a pod Vámi je prázdno. Tohle jsem vážně nebyl schopný vyzkoušet a dělalo mi problémy se vůbec jen přiblížit, ale komu to nevadí, věřím že jde o pěkný zážitek. Mám tu ještě jednu dobrou radu. V tomto patře najdete i toalety a ty se před výstupem můžou hodit.

Pohled z 1. patra Eiffelovy věže
Eiffelova věž - pohled z 1. patra

Druhé patro Eiffelovy věže

I sem jsme vyšli pěšky, ale dál na vrchol už je to možné jedině výtahem za pár EUR. A že je to pěkná jízda se mi podařilo natočit. 

Pokud se rozhodnete jít po schodech až sem, nezapomeňte se soustředit na figurínu, která znázorňuje výtaháře sedícího z venku výtahové kabiny a ovládá ji (dnes už vlastně ne, ale je to pěkné připomenutí toho, jak to fungovalo dřív).

Obsluha výtahu Eiffelovy věže
Eiffelova věž - obsluha výtahu

 

Jsme na vrcholu Eiffelovy věže

Po tom co vystoupíte z výtahu, můžete se hned začít kochat krásným výhledem na Pařížské panoráma. Pokud se zaměříte na střed věže najdete zde i pracovnu pana Eiffelova i jeho figurínu. Připravil jsem pro Vás zde video a přidal i některé další technické data.

Pracovna pana Eiffela na vrcholku Eiffelovy věže
Eiffelova věž - pracovna pana Eiffela

Netrvalo to dlouho nějakých zhruba 20 min. a začalo se stmívat. Tak se nám povedlo zažít obojí jak Eiffelovu věž ve dne, tak v noci. A oba dva jsou to nezapomenutelné zážitky. Noční zážitek je navíc umocněn ještě tím, že ve 22 hod. začne celá věž ne jenom svítit a blikat, ale všichni co stojí okolo začnou tleskat pískat a křičet. Takovou atmosféru a takové spojení lidí jsem nezažil nikde jinde, jenom ten večer pod Eiffelovou věží.

Napsat komentář