Den Haag – ZOO mezi mrakodrapy – [část 16.]

Den Haag – ZOO mezi mrakodrapy

Ráno jsme vyrazili z hotelu Holland Lodge a naše cesta pokračovala do Nizozemského města Haag, kde se nachází i Mezinárodní soud pro lidská práva. I když přesný název je Den Haag, jsme zvyklí spíše na zkrácený Haag. Haag je po Amsterdamu a Rotterdamu třetí největší město Nizozemska.

Procházíme centrum Haagu

Haag je sídlo nizozemského panovníka, parlamentu, vlády a má více jak 500 000 obyvatel. My jsme zaparkovali kousek od centra města a vyrazili na prohlídku. Z hlediska architektury bych město rozdělil na dvě části.

Historická část Haagu

Komplex Binnenhof v Den Haagu
Komplex Binnenhof v Den Haagu

Haag byl založen roku 1248 Vilémem II., hrabětem holandským a králem německým. My jsme se vydali na prohlídku komplexu Binnenhof, který se nachází jen v těsné blízkosti jezera Hofvijver. Po cestě jsme míjely velké množství historických budov, které nám připomínaly malebná zákoutí Belgického Bruggy.

Jezero Hofvijver vedle komplexu Binnenhof v Den Haagu
Jezero Hofvijver vedle komplexu Binnenhof v Den Haagu

Moderní část Haagu

Stačí poodejít jen pár set metrů a jste v naprosto jiném světě. Historickou zástavbu nahradí moderní architektura s výškovými budovami. Jeden mrakodrap přesahuje přes druhý a společně tak utváří moderní dominantu města. Moderní centrum je nejen přehlídka nejrůznějších tvarů a materiálů na budovách. Architekti neponechali nic náhodě a i takové drobnosti jako je lavička, kde si rádi po dlouhé procházce odpočinete je vkusně a zajímavě vymodelovaná.

Designová lavička v Den Haagu
Designová lavička v Den Haagu

Věděl jsem, že Nizozemsko je země kol, ale až zde jsem si to uvědomil naplno. Před výškovými budovami byly plochy, kde se parkovala kola. Ano, stojany na kola najdete po celém světě, ale zde ty parkoviště byly monstrózní. Kola byly na zvláštních stojanech parkovány ve 3 patrech nad sebou a zabíraly plochu minimálně 100 x 100 metrů. Na parkovišti musely být snad tisíce kol.

ZOO v centru města

Odraz panorama Den Haagu v jezeře
Odraz panorama Den Haagu v jezeře

Nohy už nás bolely a chystali jsme se na cestu do Zoetermeeru? Kde jsme měli strávit poslední noc našeho Euro tripu. Vyrazili jsme směrem k autu, ale já jsem pořád hledal místo, kde bych si mohl ještě chvíli posedět a odpočinout. V dálce jsem zahlédl lavičku pod stromy a to byl můj cíl.

Labutě v centru Den Haagu
Labutě v centru Den Haagu

Usadili jsme se a relaxovali s pohledem na tyčící se panoráma Haagu. A najednou mi začala dávat smysl věta, kterou jsme si přečetli v průvodci: "Haag byl založen roku 1248 Vilémem II., hrabětem holandským a králem německým. Z této doby pochází také úřední název města 's-Gravenhage, který lze přeložit jako „Hraběcí obora“."

Obora v centru Den Haagu
Obora v centru Den Haagu

Chodili okolo nás kachny, labutě a spousta lidí koukala někam přes plot za námi. Po odpočinku jsme se také přesunuli k plotu a už jen zírají jako ostatní. V centru Haagu je taková malá zoo jen kousek od nejvyšších budov ve městě. Chodili jsme kolem plotu a s úžasem pozorovali zvířata, které jindy potkáte jedině někde v Zoologické zahradě, nebo ve volné přírodě. Tak krásně upravenou oboru jako zde v Den Haagu jsem zatím nikde jinde neviděl.

Moje hodnocení Den Haagu

Každý koho zajímá moderní i historická architektura si zde přijde na své. Osobně se mi v Haagu moc líbilo a mohu návštěvu jen doporučit. Jelikož jsme ve městě strávili jen několik hodin vím, že se sem budu chtít ještě někdy vrátit třeba při nějakém dalším Euro tripu a i vám návštěvu určitě doporučuji.

Napsat komentář