Atomium Brusel
Bruselské Atomium je umístěno v těsné blízkosti Mini-Europe. Jak už název sám napovídá, Atomium je odvozeno od modelu atomu, který celá stavba znázorňuje. Stavba je 165 miliardkrát zvětšená základní buňka krystalické mřížky železa.
Něco málo o historii Atomia
Stavbu navrhl inženýr André Waterkeyn u příležitosti mezinárodní výstavy Expo 58. Atomium měří 102 metrů, váží 2400 tun a je ukotveno třemi sloupy. Devět koulí o průměru 18 m je uspořádáno do tvaru krychle o hraně 29 m. Koule jsou spojeny dvaceti chodbami o průměru 3 m. Diagonální chodby jsou 23 m dlouhé a mají průměr 3,30 m.

Atomium bylo projektováno jako symbol mezinárodní výstavy a nemělo stát déle, než výstava trvala, ale díky svému úspěchu a značné popularitě si zajistilo své trvalé místo mezi bruselskými pamětihodnostmi.

Atomium nabízí krásný výhled na město stejně jako samoobslužnou restauraci v nejvyšší kouli. Atomium, které se stalo jednou z turistických dominant nejen Belgie, ale i celé Evropy, je také místem konání výstav.

Jdeme do Atomia
V hotel Auberge Van Strombeek nám moc příjemný recepční poradil jak se jednoduše dostat do Atomia a také že pokud si koupíme současně lístky i do Mini-europe ušetříme několik desítek EUR a následně jsme zjistili, že i čas. Zeptali jsme se jestli je možné jít jeden den do Mini-Europe a druhý den navštívit Atomium. Nebyl to žádný problém a my jsem to nejvíc ocenili až druhý den. Ve chvíli kdy jsme druhý den ráno přišli před Atomium, byla tam obrovská fronta. Jak jsme později zjistili ta fronta byla na lístky. Ty jsme měli zakoupené již z předchozího dne. Díky tomu jsme mohli všechny „předběhnout“ a hned jsme u vchodu stáli jako první a mohli vstoupit.
Procházíme Atomium
Celá naše prohlídka začala tím, že jsme byli pozvání k výtahu, který nás vyvezl do nejvyšší kopule. Stejně jako když jsme jeli na Eiffelovu věž, cestu výtahem nahoru na Atomium jsem natočil.
Procházíme jednotlivé kopule Atomia
S nejvyšší kopule je úžasný výhled na celou Mini-Europe i na široké okolí kam až oko dohlédne.

Celá prohlídka Atomia je naplněna exponáty, které byly vystavovány na Expu 58, při jehož příležitosti bylo Atomium zbudováno. Kromě exponátů je možné najít i fotky, dokumentující počátky stavby, průběh až po finální výstavbu.

Neobvyklý eskalátor
Jak jsme se tak postupně procházeli z jedné koule do druhé a prohlíželi si všechny exponáty, které jsou vystaveny, narazili jsme při průchodu z jedné koule do druhé na neobvyklý eskalátor. Ve chvíli, kdy vstoupíte na eskalátor, objeví se před vámi scenerie jako ze Star treku. Celý tunel je pokryty svítícími panely. Jak stojíte na jezdících schodech a pohybujete se dolů, na panely je promítána zajímavá produkce, která cestě na eskalátoru dává jiný doposud mnou nikdy neviděný zážitek. Podívejte se na video jak zábavná může být cesta na eskalátoru.
Okolí Atomia
Ne jenom vevnitř, ale i venku je co vidět. Pod Atomiem je zajímavá plastika, která nevím sice co znázorňuje (pokud víte napište to do diskuze). Velmi populární je i místo, které se od Atomia nachází cca 200 m a snad každý kdo k Atomiu přichází se zde zastaví, aby si vyfotil například jak jednotlivé koule drží v ruce nebo nějaké jiné zajímavé póze s kulisou Atomia. Po cestě zpět na hotel Auberge Van Strombeek, ve kterém jsme při naší návštěvě v Bruselu spali, jsem se až divil, že na fotku z tohoto místa stála fronta :-). Za velké pozitivum považuji i to, že v blízkosti je stanice metra Heysel (Heizel), kterým se pak pohodlně dostanete do centra Bruselu.
Adresa Atomium
Atomium
Avenue de l'Atomium,
1020 Bruxelles, Belgie
Belgie
Kontakt do Atomia
+32 (0)2 475 47 75
info@atomium.be
www.atomium.be
Moje hodnocení na závěr
Pokud se dostanete do Bruselu určitě doporučuji návštěvu Atomia spojit i s návštěvu MiniEurope. Obě dvě bruselské atrakce nabízí spoustu zajímavých zážitků a my jsme si tuto návštěvu opravdu užili. Za velký plus považuji I to, že je možné koupit lístky dohromady a tak ušetřit nemalé peníze.