Amsterdam Holandsko – [část 18.]

Recenze návštěvy Holandského Amsterdamu – [část 18.]

Poslední zastávkou našeho Euro trypu byl Holandský Amsterdam. Měli jsme spoustu plánů. Přemýšleli jsme, jakým způsobem všechno stihnout. Věděli jsme, že za těch omezený cca 8 hod. které Amsterodamu strávíme bude jenom velmi těžké projít celé město a podívat se na všechny krásy které Amsterdam nabízí.

Něco málo Amsterdamu

„Amsterdam nebo též Amsterodam je hlavní město Nizozemska od roku 1808. Parlament i vláda a královská rodina mají své sídlo v Den Haag. Ve městě žije cca 761 000 obyvatel , kteří se hlásí ke 177 různým národnostem. Na území města či v jeho okolí se nacházejí dvě památky světového kulturního dědictví UNESCO. Jedná se o amsterdamské kanály ze 17. století v historickém centru.

Velké písmena - Amsterdam
Velké písmena – Amsterdam

Historie města Amsterdam sahá až k roku 1000, od kdy byla tato bažinatá oblast zvána Aemestelle. Kolem bažin byly kopány odvodňovací kanály. Nízká hladina vody byla v kanálech udržována díky přehradám. Ve 13. století byla přehrada vztyčena v ústí řeky Amstel, tak vzniklo jméno Amsterdam. Asi v roce 1306 obdržel Amsterdam městská práva. Od 14. století město vzkvétá zejména díky obchodu s hanzovními městy, např. s Hamburkem. Od 15. století je obchodně nejdůležitějším holandským městem. Město se dále rozšiřovalo, ale protože leží na bažinách, musely se při jeho rozšiřování kopat další kanály a stavba domů se zakládala na dřevěných kůlech.“
Zdroj:Wikipedie

Nenechte si ujít v Amsterdamu

Sochy v jezírku před Rijksmuseem - Amsterdam
Sochy v jezírku před Rijksmuseem – Amsterdam

V Amsterdamu je toho opravdu hodně co vidět, ale já se zmíním jenom o pár místech, které jsme v Amsterdamu za ten krátký čas, co jsme zde strávili měli možnost vidět. Určitě každému návštěvníkovi Amsterdamu doporučuji, aby se zastavil v továrně na diamanty, která je přímo v centru města.

Továrna na zpracování diamantů.

Továrna na zpracování diamantů v Amsterdamu
Továrna na zpracování diamantů v Amsterdamu

Přímo v centru Amsterdamu se nachází velký podnik, kde se můžete podívat jakým způsobem se zpracovávají surové diamanty. Před vašima očima tam pracovníci ze surových kamenů vybrušují blyštivé diamanty tak, aby dosáhli co největšího povrchu kamene. Po prohlídce toho, jakým způsobem se diamanty opracovávají můžete dál pokračovat budovou a koupit si nějaký kámen, nebo výrobek s diamanty (prsten, náhrdelník, řetízek, nebo hodinky).

Přípravek na broušení diamantů v Amsterdamu
Přípravek na broušení diamantů v Amsterdamu

Luxus na vás zde kouká ze všech stran, stejně jako všudypřítomný kamerový systém ochranky. Poslední části budov, kterýma postupně procházíte se dostanete do obchodu s hodinkami, kde si vybere opravdu každý. Jsou zde hodinky od několika desítek EUR až po mnoho tisíc EUR.

Vybroušené diamanty "The Royal 2001" a "Brilliant" v museu diamantů v Amsterdamu
Vybroušené diamanty „The Royal 2001“ a „Brilliant“ v museu diamantů v Amsterdamu

Nastupujeme na loď

Velice rychle jsme si uvědomili, že Amsterdam není jen krásné město, ale také velmi rozlehlé. V tu chvíli jsme se začali poohlížet jakým způsobem se po Amsterdamu dopravovat. Jjezdit autem je velmi složité a hlavně najít parkovací místo bylo takřka nemožné. Nechtěli jsme přejíždět a riskovat to, že zase nebudeme mít kde zaparkovat. Pokud se nám zaparkovat povedlo tak cena 8 € za hodinu mi nepřišla vůbec přiměřená. Byli jsme rádi, že auto je na odlehlejším parkovišti. Velmi jsme uvítali, že v Amsterdamu funguje vodní doprava takzvaně naskoč vyskoč HOP ON HOP OFF, kdy si koupíte jeden lístek (nás vyšel na 19 € na 24 hod. na osobu ).

Pohled na jednu z překrásných budov při projížďce po Amsterdamském kanálu
Pohled na jednu z překrásných budov při projížďce po Amsterdamském kanálu

Pak už stačilo jen nastoupit v nejbližším přístavu na loď a na kterékoli ze zastávek jsme mohli vystoupit a zase nastoupit. Amsterdam je město plné kanálu a díky projížďce lodí jsme měli možnost si Amsterdam prohlídnout z mnoha stran a pohledů, tak jak bychom ho možná pěšky ani neviděli.

Z kruhového systému kanálů je pohled a úžasnou Amsterdamskou architekturu
Z kruhového systému kanálů je pohled a úžasnou Amsterdamskou architekturu

 

Pohled na jednu z nových budov při projížďce po Amsterdamském kanálu ve čtvrti Haarlemmerbuurt
Pohled na jednu z nových budov při projížďce po Amsterdamském kanálu ve čtvrti Haarlemmerbuurt

 

 

Čtvrť červených luceren

O této ulici jsem toho hodně slyšel a četl, ale nevěřil jsem, že to co se o ní povídá je pravda. Na začátek mám pro vás pár dobrých rad, které jsem si sám někde přečetl. Tato ulice je jednou z nejbezpečnějších celém Amsterdamu a je to i z toho důvodu, že je zde velké množství policistu v civilu. Je zde přísný zákaz fotografování i natáčení videa a pokud byste se o to přece jenom pokusili může se vám stát, že k vám přijde policista v civilu a aniž by vás upozornil vám fotograf nebo kameru případně mobilní telefon se kterým budete záznam pořizovat zabaví a zničí.
A teď k samotné procházce. Tato ulice je v samé blízkosti Oude Kerk (starý kostel). Jakmile vyjdete nestačíte se divit jak zde prostituce funguje. Dívky jsou zde ve velkých prosklených vitrínách, ať už ve spodním prádle, košilce, punčochách, kalhotkách a na podpatcích. Lákají potencionální zákazníky kteří do okolo. To že zde dívky jsou opravdu v práci ukazuje i fakt, že některé děvčata jsou již s postávání tak znuděná, že stojí s mobilním telefonem hrají na něm hry, nebo pokuřují popíjí a mezitím věnují pohledy kolemjdoucím turistům. Mávají na a ně ukazují, aby je navštívili v jejich podniku. V kontrastu nedalekého kostela je neskrývaný provoz tohoto nejstaršího řemesla velmi zajímavý.

Čokoláda teče proudem – aneb čokoládová fontána, čokoládový vodopád

Zatímco v belgickém Bruggy jsme obdivovali šrouby a matice vyrobené z čokolády, tak v Amsterdamu to byla čokoládová fontána. Zastavili jsme se v jednom podniku na tradiční vafle a zde jsme našli čokoládový vodopád. Při pohledu na video se vám určitě budou sbíhat sliny. K tomu jen doplním, že čokoláda i vafle byly naprosto vynikající.

Muzeum Heineken v pivovaru Heineken

Znovu jsme nastoupili na loď a jeli na poslední zastávku našeho okruhu po holandském Amsterdamu. Zde se nacházelo muzeum světoznámého pivovaru Heineken. Do muzea jsme se moc těšili. Až uvidíme jak se zde vyrábí pivo a dozvíme se něco o historii pivovaru Heineken. Samozřejmě i na ochutnávku místního piva. Bohužel zklamu vás a věří, že reportáž pivovaru Heineken přinesu někdy příště při další cestě do Amsterdamu. Fronta před muzeem byla na více jak 2 hod. a když jsme se ptali místní ochranky tak ten den neměli ani průvodce v angličtině. Návštěvu jsme tedy zavrhli a budeme se na ní těšit někdy příště. Pokud se vám povedlo muzeum Pivovaru Heineken navštívit, napište do diskuse pod článkem jak se vám tam líbilo, a jestli to opravdu stojí za to.

Balíme a jedeme domu

Amsterdam bylo poslední město na naší cestě po Evropě, které jsme měli naplánované. Osobně jsem byl už hodně unavený a tak jsem se moc na Amsterdam netěšil, ale projed si okružní kanály lodí, ochutnat čokoládu, nebo navštívit čtvrť červených luceren byl tak silný zážitek, že již dnes vím, že při nejbližší příležitosti se do Amsterdamu vrátím. Tentokrát to bude navíc jak 8 hod. a pořádně si celé město projdeme a prohlédneme. Pokud máte nějaké dobré tipy co vidět nebo co navštívit v Amsterdamu určitě budu moc rád, podělte se o ně v diskuzi pod článkem.

Napsat komentář